Mirka Abranet Max 3 x 21 in. 150G Portable Belt, Qty 10 AB-3-21-150T
Couldn't load pickup availability
Details
Details
AB-3-21-150T, Mirka Abranet Max Portable Abrasive Belt, 3" x 21", 150G, Qty. 10
Features:
- Saves time – less downtime changing belts.
- Saves money – net sanding products virtually eliminate clogging and last longer.
- Practical – universal product for a wide variety of materials.
- Easy to use – belt can be run in both directions.
Specifications
Specifications
| ABRASIVE BACKING | Mesh |
| APPLICATION | Paint & Decoration / Wood Working |
| BRAND COMPATIBILITY | Mirka |
| Brand | Mirka |
| CONSUMABLE TYPE | Sandpaper |
| GRAIN | Aluminum Oxide |
| GRIT | 150G |
| LENGTH | 21 in |
| MAKE | Abranet |
| PRODUCT TYPE | Consumables |
| TOOL SUB-TYPE | Sanders - Belt Sanders |
| TOOL TYPE | Sanders |
| WIDTH | 3 in |